Anname nõu, kuidas teha lihtsalt ja kiirelt kindlaks, kas toataim vajab ümberistutamist ja toome välja parimad praktikad ümberistutamise teostamiseks.

Millal on õige aeg toataimede ümberistutamiseks?

Üldine soovitus on, et toataimi tuleks istutada ümber 1-1,5 aasta järel. Sobivaim aeg selleks on kevadel, enne paljude toataimede aktiivse kasvutsükli algust. On siiski liike, mis ei vaja iga-aastast ümberpaigutamist suuremasse potti. Sellisteks taimedeks on näiteks erinevad orhideed, aeglasema kasvuga havisabad ja aglaoneemad. Küll aga vajavad sagedast ümberistutamist kindlasti noored ja kiirekasvulised toataimed. 

Juhul, kui kahtlete ümberistutamise vajalikkuses – näiteks olete alles äsja taime uueks omanikuks saanud – viitavad taime suuremasse potti istutamise vajadusele järgnevad märgid:

 • Taim on mõõtmetelt silmnähtavalt praeguse poti jaoks liialt suur. Sellisel juhul võib taimepotil olla raskusi püsti püsimisega või on pott taime raskuse ja tiheda juurtepalli poolt koguni katki pressitud.
 • Taime juured kasvavad poti all paiknevatest veeavadest välja. See viitab selgelt, et juured soovivad hoogsalt potist välja kasvada ning vajavad täiendavat toitainerikast kasvupinda.
 • Mullapall on tihe ning vesi ei imbu vaid valgub mulla pinnalt külgedele või üle poti servade maha. Tegemist on kindla märgiga, et juurtest on moodustunud tihe padjand ning taim vajab piisava hulga toitainete ning vee omastamiseks värsket mulda ning ruumikamat potti. 
 • Viimasest ümberistutamisest on möödas rohkem kui 2 aastat. Sellisel juhul annab ümberistutamine uude mulda ja suuremasse potti kindlasti taime kasvule uut hoogu. Kui taim on küll pikalt ümberistutamata, kuid hea väljanägemisega ning taime pott tundub veel ruumikas, piisab ka üksnes mulla pealispinna uuendamisest. Selleks tuleb juuri kahjustamata eemaldada nii palju mulla pealispinda kui võimalik ning asendada see antud taimeliigile sobiliku värske mullaga.

Mida on taimede ümberistutamiseks vaja?

Enne käte mullaseks tegemist veenduge, et teil oleks käepärast kõik vajalik:

 • mugavad aiatöökindad;
 • käärid või nuga juurte kärpimiseks;
 • poorne paberrätik või kohvifilter poti äravooluavade katmiseks; 
 • taimeliigile sobiliv toataimemuld;
 • istutuskühvel;
 • kastekann ja veepihusti;
 • uus taimepott ja ümbrispott;

Suuremõõtmeliste toataimede ümberpaigutamisel suuremasse potti on teretulnud pereliikme, sõbra või kolleegi abikäed – kahekesi toimetades on taime tõstmine ning selle käigus taime vigastamise vältimine hõlpsam.

Kuidas valida taime jaoks sobivat potti?

Uus taimepott peaks sõltuvalt taime suuruses olema ca 2-4 cm eelmisest laiem ning sügavam.  

Veenduge, et potil oleksid põhjas avad liigse kastmisvee äravalgumiseks.

Kui soovite lisaks taimepotile dekoratiivsema välimusega ümbrispotti, tuleb arvestada sellega, et ümbrispoti ja istutuspoti vahele peaks jääma 1-2 cm vaba ruumi. Tihedalt üksteise vastas paiknedes on soodustatud liigniiske keskkonna tekkimine. 

Ümbrispottide maailm on lai ja värvikirev. Põnevaid erineva suuruse, värvuse ja disainiga ümbriseid leiate Plantariumi e-poest jaotisest ümbrispotid ja korvid.

Kuidas taimi õigesti ümber istutada? 

Taimede ümberistutamine suuremasse potti ei nõua palju aega ega vaeva. Oluline on teada mõningaid lihtsaid tõdesid ning neid sammhaaval praktikasse rakendada. 

 1. katke uue poti äravooluavad paberrätiku, -filtri või muu poorse materjaliga; 
 2. asetage poti põhja drenaažiks mõne sentimeetri jagu kergkruusa;
 3. asetage drenaažikihile mulda, et tekitada juurtele ka poti sügavamasse ossa kasvuruumi;
 4. kastke taime põhjalikult enne vanast potist välja tõstmist põhjalikult ning eemaldage ettevaatlikult taim vanast potist; 
 5. harutage lahti vanad juured, kärpige kääride või noa abil vanade juurte ots ning eemaldage kuivanud juured;
 1. suurema taimepuhmiku või potis laiutavate uute külgharude korral jagada taim osadeks – tütartaimed saab istutada eraldi pottidesse ning pistoksad asetada veeanumasse enesele juuri kasvatama;
 1. asetage taim uude potti ning veenduge, et juurepall saab paigutatud poti keskele ning taim paikneb potis sirgelt;
 1. täitke pott ka külgedelt mullaga ja patsutage mullapinnale, et muld tihedamalt juuri ümbritseks; 
 2. kastke taime veelkord läbi, et soodustada juurdumist;
 3. soovi korral kaunistage mullapind dekoratiivkividega, et need saaksid tuua esile taimede lehestiku ja õied ning aidata mullapalli niiskust säilitada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga