Oled kunagi naasnud puhkuselt ja avastanud, et mõni taim Su kodus või kontorilaual on krimpsus, janune või suisa elutuks muutunud? Pole just meeldiv vaatepilt. Seda saab aga vältida – ja üsna lihtsate võtetega. Tuleb vaid arvestada, et iga eemalolek vajab taimede seisukohast pisut ettevalmistamist.
Jagame praktilisi nõuandeid, mida võtta ette taimedega enne puhkust, et taimed oleksid hästi hoitud ja Sina saaksid muretult oma tegemistele keskenduda.

1. Hinda eemaloleku pikkust ja taimede vajadusi
Esmalt hinda, mis tüüpi toataimed ning kui pikaks perioodiks Sinu hooleta jäävad. Erinevad taimed nõuavad hoolt erinevas mahus.
- Sukulendid ja kaktused – kastmise osas vähenõudlikud, peavad kastmiseta vastu 2–3 nädalat või rohkemgi. Kuna vee osas vähenõuslikud taimed ei talu liigniiskust, siis jälgi, enne lahkumist kastmisega liiga hoogu ei satu ja muld liiga märjaks ei jää (väldi potipõhja jäävat seisvat vett).
- Lehtdekoratiivsed troopilised toataimed (nt monstera, sõrmlehik, erinevad palmid) – armastavad stabiilset mulla- ja õhuniiskust. Saavad mõõtmetelt sobivas potis suurema hooleta hakkama ca nädala.
- Õitsevad taimed (nt flamingolill, tõlvlehik) – vajavad rohkem vett ja valgust, kuid ei talu ülekastmist, läbivettinud mulda. Võivad juba pärast 3-4 päevast eemalolekut hoolt vajada – kui võimalik, anna nende eest hoolitsemine mõnele pereliikmele, sõbrale või kutsu appi taimehooldusega tegev professionaal.

2. Kohanda ruumitingimusi
Enne pikemat äraolekut, tasub kohandada ruumitingimusi nõnda, et taimed tuleksid toime ka sinu puudumisel. Palavad suveilmad või talvine kütteperiood võivad põhjustada mulla kiiret kuivamist ja taimedele üleüldist stressi. Mõned lihtsad muudatused aitavad hoida taimed elujõus ka siis, kui sind pole mõnda aega kohal.
1. Paiguta taimed hajusa valgusega kohta
Väldi otsest päikesevalgust – see kuivatab kiiresti mulla ja kõrvetab taimede lehti. Hajusa valgusega jahedam asukoht aitab niiskust paremini säilitada.
2. Kontrolli üle taimepotid
Liiga väike pott piirab taime juurekasvu ning muld kuivab neis kiiremini läbi. Eriti kiiresti aurub niiskus savipotist, plastikust taimepotid hoiavad niiskust paremini. Kui oled täheldanud, et taimede muld kuivab väga kiiresti, võib taim vajaks ümberistutamist suuremasse potti – see aitab säilitada niiskust sinu äraoleku ajal.
3. Suurenda õhuniiskust
Loo taimedele keskkond, kus niiskus püsib kauem. Kuiv õhk kiirendab mullast vee aurustumist, kuid seda saab lihtsate nippidega vähendada.
- Grupeeri taimed kokku. Grupeerides taimed tihedalt ruuminurka kokku, püsib nende ümber niiskus kauem. Aurustuv vesi ei kao kiiresti, vaid niisutab ümbritsevat õhku. See aeglustab mulla kuivamist ja aitab taimedel kauem vastu pidada.
- Kasuta niiskust hoidvaid lahendusi. Õhuniiskuse hoidmiseks võid kasutada näiteks minikasvuhoonet. Selleks ei pea olema spetsiaalne toode – piisab ka läbipaistsest anumast või kilest, mis ei puutu taime lehtedega kokku. Nii tekib suletud ruum, kus niiskus püsib kauem. Oluline on, et see „kasvuhoone“ ei asuks otsese päikese käes, kuna liigne kuumus võib taime kahjustada. Selline lahendus tuleks eelnevalt kindlasti läbi proovida, et veenduda selle toimimises.

3. Loo lihtne kastmislahendus
Üldjoontes lähtu kastmisvajaduse osas alljärgnevast.
Kui Sind pole kuni 3 päeva:
- Kasta taimed enne minekut.
- Tõsta nad varjulisemasse ja võimalusel jahedamasse kohta, eemale otsesest kõrvetavast päikesest.
Kui Sind pole kuni nädal:
- Kasuta taimepotti asetatavat veedosaatorit – see aitab mullas niiskust ühtlaselt hoida. Võid selle valmistada käepärastest vahenditest ka ise: täida plastpudel veega, tee korgi sisse mõned väikesed augud ja pista pudel tagurpidi mulda.
- Palu abi mõnelt taimetargalt sõbralt või kolleegilt – üks kastmiskord nädalas võib olla piisav, kui sinu taimed on vee osas vähenõudlikumad ning kõrvetava päikese eest eemale tõstetud.
Kui Sind pole üle nädala:
- Kasuta lihtsat automaatset kastmissüsteemi – näiteks taimeriga tilkkastjat või spetsiaalseid veedosaatoreid, mis tilgutavad vett mulda aeglaselt. Kord pooleteise nädala jooksul tuleks aga saata võimalusel keegi taimi üle vaatama.
- Küsi julgelt abi professionaalidelt.
Plantariumis hooldame Tartus taimi nii kodudes kui kontorites – pakume ka võimalust tuua oma rohelised silmarõõmud meie juurde ajutisse hoiukodusse, nn taimehotelli.
Kui vajad ajutist või regulaarset abi taimede hooldamisel, kirjuta julgelt: taimed@plantarium.ee
4. Väldi levinud vigu
Kokkuvõttes väldi järgnevat:
❌ Ära eelda, et kõik taimed vajavad sama hoolt – erinevate taimeliikide ja -sortide vajadused on väga erinevad.
❌ Ära kasta taimi enne lahkumist üle. Väldi poti põhja seisva vee jäämist.
❌ Ära proovi uusi nippe viimasel hetkel – kui pole kindel, ära eksperimenteeri.
❌ Ära karda paluda taimeteadlikku abi ja nõu -taimetarkadelt sõpradelt, tuttavatelt või oma ala professionaalidelt.
Planeeri ette ja kõik sujub. Taimed tänavad sind, kui mõtled päev või paar enne puhkust kõik olulise läbi. Naasmine koju või kontorisse on palju rõõmsam, kui ees ootavad terved ning rahulolevad taimed. Teadmine, et sa hoolisid, teeb olemise eriliselt heaks!
